Wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego – ważne wskazówki dla kupujących

Niezwykle istotną grupą mebli produkowanych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych są łóżka rehabilitacyjne, które powinny spełniać normy i wytyczne dyrektywy dla wyrobów medycznych UE 93/42/EEC, określające wymagania, które mają być spełnione przez ich wytwórców.  Dokonując wyboru łóżka rehabilitacyjnego do opieki długoterminowej należy zwrócić szczególną  uwagę na możliwości wyposażenia łóżka w dodatkowe funkcje, elementy i akcesoria przydatne w codziennej opiece nad pacjentem.


Barierki boczne do łóżka rehabilitacyjnego


Znajdujące się w ofercie producentów oraz dystrybutorów sprzętu rehabilitacyjnego łóżka elektryczne posiadają najczęściej w standardowym wykonaniu regulowane barierki boczne zabezpieczające pacjenta przed ewentualnym upadkiem. Barierki boczne do łóżek rehabilitacyjnych powinny spełniać podstawowe normy PN EN 60601-2-52:2010, dotyczące bezpieczeństwa podstawowego oraz funkcjonowania zasadniczego łóżek medycznych. Stanowiące niezbędny element wyposażenia łóżka elektrycznego barierki boczne są z reguły oferowane w dwóch wariantach wykończenia. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w środowisku domowym oraz placówkach opieki długoterminowej  są barierki drewniane  harmonijnie dopasowane do kolorystyki płyt meblowych frontów łóżek, zabezpieczające pacjenta na całej długości łóżka.



Drewniane barierki boczne

Drewniane barierki boczne


Innym rozwiązaniem są barierki metalowe, które  są zwykle oferowane wraz z modelami łóżek dedykowanych dla szpitalnych oddziałów rehabilitacyjnych, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego gdzie wymagana jest częsta dezynfekcja sprzętu (np. model łóżka ELBUR PB 321).



Łóżko rehabilitacyjne ELBUR PB 321

Łóżko rehabilitacyjne ELBUR PB 321 z metalowymi barierkami bocznymi składanymi wzdłuż leża


Wysięgnik z uchwytem trójkątnym


Standardowym elementem na wyposażeniu łóżka pielęgnacyjnego jest wysięgnik z uchwytem trójkątnym umożliwiający użytkownikowi łatwiejszą zmianę pozycji i wsparcie przy podnoszeniu się z łóżka. Opcjonalnie możliwe jest doposażenie łóżka w wysięgnik z zintegrowanym uchwytem na płyny infuzyjne.



wysięgnik z uchwytem trójkątnym

Wysięgnik z uchwytem trójkątnym


wysięgnik z uchwytem na płyny infuzyjne

Wysięgnik z zintegrowanym uchwytem na płyny infuzyjne



Materac do łóżka rehabilitacyjnego


Materac stanowi podstawowe i bardzo istotne wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, jego aktywności oraz potrzeb powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze na odpowiedni typ materaca.


W przypadku pacjentów zachowujących aktywność pozwalającą na wstawanie z łóżka, samodzielną zmianę pozycji na łóżku - odpowiednim wyborem może okazać się materac szpitalny wykonany ze sprężystej pianki poliuretanowej. Materac taki zapewnia podczas leżenia i zmiany pozycji równomierne rozłożenie ciężaru ciała, zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa, zdrowy sen. W zależności od potrzeb materac ten wyposażony może być w zapinany na zamek pokrowiec bawełniany lub z nieprzemakalnych tkanin zmywalnych.



Materac szpitalny do łóżka rehabilitacyjnego

Materac szpitalny w pokrowcu z tkaniny zmywalnej, paroprzepuszczalnej zapinany na zamek


W odniesieniu do pacjentów, którzy wykazują mniejszą aktywność i tym samym są narażeni na powstawanie odleżyn, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie materaca przeciwodleżynowego. W ofercie producentów materacy przeciwodleżynowych znajdują się m.in. materace typu „Gofer” stosowane do profilaktyki odleżyn oraz zespołów dolegliwości bólowych kręgosłupa i narządów ruchu, których struktura wycięć w kształcie gofra umożliwia swobodną cyrkulację powietrza między materacem a powierzchnią ciała pacjenta,  zapewniając równomierny rozkład sił nacisku na miejsca szczególnie narażone na odleżyny.


Kolejną grupę materacy przeciwodleżynowych stanowią materace zmiennociśnieniowe, skuteczne przy profilaktyce i leczeniu odleżyn do II stopnia włącznie. Profesjonalny materac przeciwodleżynowy jest zbudowany z komór (materac bąbelkowy lub rurowy), do których za pomocą przewodów jest podłączona pompa wtłaczająca na przemian powietrze. W wyniku naprzemiennej pracy komór zmieniają się miejsca obciążenia i ucisku na ciele pacjenta. Pneumatyczny materac przeciwodleżynowy stosuje się na typowy materac znajdujący się na łóżku chorego, a następnie przykrywa prześcieradłem. Ciśnienie powietrza w materacu pneumatycznym przeciwodleżynowym zmiennociśnieniowym można dostosować do wagi pacjenta.



Stolik do łóżka rehabilitacyjnego typu tablet



Bardzo poręcznym i praktycznym wyposażeniem dodatkowym łóżka rehabilitacyjnego jest  bez wątpienia stolik typu tablet. Stolik ten mocowany jest na barierkach bocznych łóżka rehabilitacyjnego, umożliwiając choremu łatwe przemieszczanie i regulację jego ułożenia.


Tablet do łóżka rehabilitacyjnego

Wykorzystując funkcje regulacji segmentów produktów jak łóżka rehabilitacyjne, pacjent w zależności od aktualnych potrzeb, może dostosować optymalne położenie względem stolika. Zastosowanie tabletu w łóżku, ułatwia użytkownikowi w znacznym stopniu spożywanie posiłków, czytanie czy też korzystanie z urządzeń mobilnych

W codziennym życiu osób zmagających się z niepełnosprawnością każdy dodatkowy element, w który może zostać wyposażone łóżko rehabilitacyjne przekłada się znacząco na poprawę komfortu życia pacjenta oraz jego opiekunów. Warto zatem dobrze przemyśleć dobór dodatkowych elementów w  zależności od potrzeb oraz stopnia niepełnosprawności użytkownika.   

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.